Berivan Aslan Sungur ile Yoğun Yin Yoga Uzmanlaşma Programı (30 Saat Ankara)

 

 

Tarihler: 23-24-25-26-27 Ekim 2019

 

Buluşma yeri: Advayta Next Level, Ankara

 

Buluşma saatleri:

23 Ekim 2019 saat 18:00 - 21:00

24-25-26 Ekim 2019 saat 09:30 - 18:00

27 Ekim 2019 saat 09:30 - 16:00

 

Program ücreti: Programın ücreti 2.650TL+KDV'dir. Ödeme seçenekleri için Advayta Next Level ile iletişime geçiniz.

 

 

Bu 5 günlük yoğun Yin Yoga uzmanlaşma programı, hali hazırda yoga uzmanlığı bulunanlara ya da tecrübeli yoga katılımcılarına, Yin Yoga’nın gelenek, pratiği ve uzmanlığı ile ilgili temel unsurlarını aktarmak için oluşturulmuştur.

Bu uzmanlaşma programının konuları Berivan Aslan Sungur ile 200 saatlik Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nın içeriği ile oldukça benzeşmektedir. 200 saatlik program, bize pratiği tanımak, detayları ile öğrenmek ve sindirmek için daha fazla zaman tanırken; bu 30 saatlik program, daha kısa sürede, hali hazırda Yoga uzmanı olan kişilere uygulamanın esaslarını ana hatları ile aktarmayı ve bu bilgiyi Yin yoga seanslarında başkalarına aktarmanın katmalarını hedeflemektedir.

Yöntem olarak, ezberden uzak, pratiğin ardındaki mantığı, anatomik dayanaklarını, nedeni ve nasılı ile öğrenmeye dayalıdır. Berivan Aslan Sungur uzmanlığını, dünyaca ünlü Yin Yoga uzmanı Paul Grilley’nin yaklaşımı, Dr. Motoyama’nın araştırmaları, psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’ın hayata ve insana yaklaşımı, fizyoterapist Özge Kayalar Dülger ve Suat Dülger’den aldığı insan fizyolojisine dair danışmanlıklar ile beslemekte; tüm bu öğretileri kendi süzgecinden geçirerek bir araya getirmekte ve sunmaktadır.

 

Ana başlıklar:

 • Pratiğin tarihçesi, özü ve esasları
 • Uygulamanın ardındaki temel mantık
 • Yoga asanaları deşifre edebilmek için kullanılacak anatomik alt yapı
 • Anatomik farklılıklar ve yoga uygulamamıza etkileri
 • Fasya
 • Germe ve Kompresyon kavramları
 • Yoga asana uygulamasına fonksiyonel yaklaşım
 • Pawanmuktasanalar
 • Yin Yoga asanaları, önemli asanaların analizleri ve uygulanma şekilleri
 • Uygulamanın nasıl kendi pratiğinize veya seanslara entegre edilebileceği
 • Bu alanda nasıl seans planlanabileceği
 • Uygulamanın psikolojik ve zihinsel etkileri
 • Meditasyon ile ilişkisi
 • Meridyen Teorisi
 • Çi ve çi teorileri

 

Program boyunca her gün hem teorik hem de pratik çalışmalar yapılacaktır. Program tüm 200 saatlik yoga uzmanlık sertifikası olan veya buna denk bir yoga deneyimi olan katılımcılara açıktır.

Program sonunda Yoga Alliance 30 saatlik sertifika almaya hak kazanılacaktır; tamamlanan saatler Yoga Alliance’ın Devamlı Eğitim Saatlerine sayılmaktadır.

Bu sertifika Berivan Aslan Sungur’un Yoga Alliance tarafından onaylı 300 saatlik ileri seviye programının bir parçası olacaktır. 300 saatlik programın tüm içeriğine dair info@yinyogatr.com’a yazabilirsiniz.

 

Berivan Aslan Sungur kimdir?

 

Berivan Aslan Sungur yoga ile 2000 senesinde üniversitede tanışmış, 2006 senesinden itibaren farklı birçok hoca ile yin, vinyasa, jivamukti, shadow, dinamik yoga gibi birçok farklı yoga ekolünü yoğun bir şekilde hocalık eğitimleri, atölyeler ve dersler alarak deneyimleme ve uygulama fırsatı bulmuştur. 

 

İlk Yin Yoga eğitimini Sarah Powers’dan almış, 2007 yılında yin ve yang yoga, yoga anatomisi, pranayama ve meditasyon üzerine Paul ve Suzee Grilley ile birlikte çalışmaya başlamış; Grilley'lerin yogaya yaklaşımlarından çok etkilenerek, kendileri ile düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmiştir. Haziran 2011’de Paul ve Suzee Grilley’nin İstanbul’a gelmesinde aracı olmuş ve eğitimlerinde asistanlıklarını yapmıştır.

 

Berivan yoga alanındaki çalışmalarını, psikoloji, fizyoterapi, anatomi gibi alanlardaki veri, araştırmalar ve bu alanlarda aldığı dersler ile desteklemektedir. Fizyoterapist ve osteopat Suat Dülger ve Özge Kayalar Dülger’den insan bedeni, işleyişi ve yoga alanına bu bilgilerin aktarılmasında, danışmanlık almaktadır. 12 senedir ustası olarak gördüğü, ''Öfkeden Sevgiye 3 Hakim Duygu'', ''7/24 Annelik, Var mısın Sevmeye'', ''Küresel Sistemde İnsan Kalmak'' kitaplarının yazarı psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak insana ve hayata genel yaklaşımını benimsemektedir. Bu yaklaşım yoga anlayışını ve yogayı aktarışını derinden etkilemektedir. 2017 Eylül ayından beri Dr. Erdoğan Çalak’ın terapistlere verdiği psikoloji formasyon programlarınave grup terapilerine katılmaktadır.

 

Yogayı -fiziksel bir pratiğin ötesinde- günümüz modern insanının kendi hakikatini ve büyük Hakikat’i anlaması için, bir yardımcı unsur olarak görmekte; yoga pratiğini ve felsefesini hayatın içine taşımaya çaba sarf etmektedir.

 

2007-2019 yılları arasında Cihangir Yoga’da hocalık yapmış olan Berivan Sungur, eğitim ve derslerinde Yin Yoga, Yoga Anatomisi, Yang Yoga (Tao Vinyasa), İşlevsel Yaklaşım ve Asana Analizleri, yoganın felsefesi ve hayatın içine entegre edilişi alanlarına odaklanmıştır. 2009 yılında Cihangir Yoga’da Türkiye’de ilk Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nı vermeye başlayarak, o gün bugün, bu alanda yüzlerce hoca yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır.

 

Uluslararası yoga eğitimleri onay kuruluşu olan Yoga Alliance nezlinde bir yoga okulu bulunan Berivan Aslan Sungur, 2019 Haziran ayında verdiği eğitim programlarını genişleterek, Eylül ortası İstanbul Bomonti’de açılacak olan Advayta Bomonti çatısı altına taşımıştır.

 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; IFM (Institut Français de la Mode)’da Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Moda alanında hem sektör hem de eğitim ve danışmanlık deneyimi bulunmaktadır. Anatomi, fizyoloji, varoluş, felsefe, psikoloji, psikolojik astroloji alanlarına ilgi duymaktadır.

 

Evlidir, iki oğlu vardır. Özellikle evlilik ve çocuklar alanlarındaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta; sıradan bir hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramakta ve bu gibi konularda Yoga Journal Türkiye ve hthayat.haberturk.com gibi mecralarda yazılar yazmaktadır. 

 

  

Berivan Aslan Sungur’un bakış açısı ile Yin Yoga

Yin Yoga, her yaşa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Uygulamanın özü, yoganın köklerine dayanır. Pozlarda uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Bedene esneklik kazandırır. Hem zihni hem de bedeni meditasyona hazırlar.

 

Berivan, kişiye pozlara ezbere girmeyi öğretmek yerine, birlikte pozları ve öğrencinin bedenini tanıyarak, anlayarak, her gün, kişinin o günkü hakikatini baz alarak uygulama yapmayı aktarmaya çalışmaktadır.  Yin Yoga’yı aktarış tarzı, gerek Erdoğan Çalak ile çalışmaları ve aldığı farklı eğitimler ile, gerek annelik deneyimi le seneler içerisinde evrilmiş ve özünde günümüz modern insanını kendine yaklaştırmaya niyet eden bir uygulama halini almıştır.

 

Yin Yoga, modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar. Ruhu ile kopan bağını yeniden oluşturmasına, insanın kendine yaklaşmasına yardımcı olur. Bu anlamda günümüz insanı için yoga terapisi niteliğinde olabileceği söylenebilir. Diğer yandan fiziksel olarak da yang (dinamik, kasları güçlendirmeye odaklı) yoga uygulamasını ve tüm yang fiziksel aktiviteyi dengeler. Özellikle kalça, bel bölgesi, leğen kemiği, omurga ve bacaklardaki bağ dokularını hedef alır. Omurga sağlığı için çok faydalıdır.

 

  

Yin Yoga hakkında bilgi alabileceğiniz kaynaklar:

 

www.berivanaslansungur.com 

www.yinyoga.com

www.paulgrilley.com

 

Detaylı bilgi ve kayıt için Advayta Next Level'a +90 (532) 693 88 66 nolu telefondan ve egitim@advaytayogaankara.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Eğitimle ilgili detaylı sorularınız için eğitim koordinatörü Alev Şaşırt’a yazabilirsiniz veya   0542 201 70 78  telefon numarasından kendisine ulaşabilirsiniz.

 

Designed by Asu Somer and made with in Amsterdam by SeRiF