Berivan Aslan Sungur ile Yoğun Yin Yoga Uzmanlaşma Programı - ONLINE (30 Saat)

 

Tarihler ve buluşma saatleri:  

30-31 Mayıs ve 6-7 Haziran 2020

(Cumartesi - Pazar 10:00 - 16:00 arası teori & Cumartesi 17:30 - 19:00 arası canlı pratik)

 

4 ve 11 Haziran 2020

(Perşembe akşamları 20:30 - 22:00)

 

Tüm buluşmalar Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilecektir. 

 

Program ücreti: Program ücreti KDV dahil 1850 TL'dir. Kredi kartına taksit seçenekleri için lütfen iletişime geçiniz.

 

 

Bu online yoğun Yin Yoga uzmanlaşma programı, hali hazırda yoga uzmanlığı bulunanlara ya da tecrübeli yoga katılımcılarına, Yin Yoga’nın gelenek, pratiği ve uzmanlığı ile ilgili temel unsurlarını aktarmak için oluşturulmuştur.

Bu uzmanlaşma programının konuları Berivan Aslan Sungur ile 200 saatlik Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nın içeriği ile oldukça benzeşmektedir. 200 saatlik program, bize pratiği tanımak, detayları ile öğrenmek ve sindirmek için daha fazla zaman tanırken; bu 30 saatlik program, daha kısa sürede, halihazırda Yin Yoga uzmanı olan kişilere uygulamanın esaslarını ana hatları ile aktarmayı ve bu bilgiyi Yin Yoga seanslarında başkalarına aktarmanın katmalarını hedeflemektedir.

Yöntem olarak, ezberden uzak, pratiğin ardındaki mantığı, anatomik dayanaklarını, nedeni ve nasılı ile öğrenmeye dayalıdır. 

 

Ana başlıklar:

 • Pratiğin tarihçesi, özü ve esasları
 • Uygulamanın ardındaki temel mantık
 • Yoga asanaları deşifre edebilmek için kullanılacak anatomik alt yapı
 • Anatomik farklılıklar ve yoga uygulamamıza etkileri
 • Fasya
 • Germe ve Kompresyon kavramları
 • Yoga asana uygulamasına fonksiyonel yaklaşım
 • Pawanmuktasanalar
 • Yin Yoga asanaları, önemli asanaların analizleri ve uygulanma şekilleri
 • Uygulamanın nasıl kendi pratiğinize veya seanslara entegre edilebileceği
 • Bu alanda nasıl seans planlanabileceği
 • Uygulamanın psikolojik ve zihinsel etkileri
 • Meditasyon ile ilişkisi
 • Meridyen Teorisi
 • Çi ve çi teorileri

 

Program boyunca her gün hem teorik hem de pratik çalışmalar yapılacaktır. Program, Berivan ile yapacağınız önden çekilmiş Yin Yoga pratiği videoları ile bunlara ek olarak, sizlerin bireysel pratiklerini takip edebileceğimiz canlı pratik seanslarını içermektedir. Canlı pratiklerde bireysel takibi kolaylaştırmak adına sınıf gruplara bölünecek ve  dersler senelerdir Berivan ile çalışan aynı çizgide durduğu deneyimli yardımcı hocalar tarafından verilecektir. 

Program tüm 200 saatlik yoga uzmanlık sertifikası olan veya buna denk bir yoga deneyimi olan katılımcılara açıktır.

Program sonunda Yoga Alliance 30 saatlik sertifika almaya hak kazanılacaktır; tamamlanan saatler Yoga Alliance’ın Devamlılık Eğitim Saatlerine sayılmaktadır.

Bu sertifika Berivan Aslan Sungur’un Yoga Alliance tarafından onaylı 300 saatlik ileri seviye programının bir parçası olacaktır. 300 saatlik programın tüm içeriğine dair info@yinyogatr.com’a yazabilirsiniz.

 

Berivan Aslan Sungur kimdir?

 

Berivan Aslan Sungur yoga ile 2000 senesinde üniversitede tanışmış, 2006 senesinden itibaren farklı birçok hoca ile birçok farklı yoga ekolünü hocalık eğitimleri, atölyeler ve dersler alarak deneyimleme ve uygulama fırsatı bulmuştur.  

 

İlk Yin Yoga eğitimini Sarah Powers’dan almış, 2007 yılında yin ve yang yoga, yoga anatomisi, pranayama ve meditasyon üzerine Paul ve Suzee Grilley ile birlikte çalışmaya başlamış; Grilley'lerin yogaya yaklaşımlarından çok etkilenerek, kendileri ile düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmiştir. Haziran 2011’de Paul ve Suzee Grilley’nin İstanbul’a gelmesinde aracı olmuş ve eğitimlerinde asistanlıklarını yapmıştır.

 

Berivan yoga alanındaki çalışmalarını, psikoloji, fizyoterapi, anatomi gibi alanlardaki veri, araştırmalar ve bu alanlarda aldığı dersler ile desteklemektedir. Fizyoterapist ve osteopatlardan insan bedeni, işleyişi ve yoga alanına bu bilgilerin aktarılmasında danışmanlık ve dersler almıştır. İnsana ve hayata yaklaşım konusunda Psikiyatr ve psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’dan etkilenmiş, kendisi ile 10 yılı aşkın bir süre temasta kalmış, terapistlere verdiği formasyonlara 3 sene boyunca katılmıştır. Bireysel, çift, aile, grup gibi çok çeşitli terapi süreçlerini kişisel olarak deneyimlemiştir. Hem travma terapi, bağlanma, ebeveynlik, mindfulness gibi alanlarda aldığı eğitimler, hem de 2 çocuk anneliği ve 10 yılı aşkın bir süredir yürüttüğü evlilik deneyimleri vasıtası ile insanı anlamak için yoğun bir çaba sarf etmektedir. 

 

Yogayı -fiziksel bir pratiğin ötesinde- günümüz modern insanının kendi hakikatini ve büyük Hakikat’i anlaması için, bir yardımcı unsur olarak görmektedir. Yin Yoga yaklaşımı seneler içerisinde; şefkati ve farkındalığı merkeze koyan, yogayı felsefesi ile birlikte ele alarak hayatın kendisi ile bir bütün olarak gören bir yaklaşıma evrilmiştir. 

 

2007-2019 yılları arasında Cihangir Yoga’da hocalık yapmış olan Berivan Sungur, eğitim ve derslerinde Yin Yoga, Yoga Anatomisi, Yang Yoga (Tao Vinyasa), İşlevsel Yaklaşım ve Asana Analizleri, yoganın felsefesi ve hayatın içine entegre edilişi alanlarına odaklanmıştır. 2009 yılında Türkiye’deki ilk Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nı vermeye başlayarak, o gün bugün, bu alanda yüzlerce hoca yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır.

 

Uluslararası yoga eğitimleri onay kuruluşu olan Yoga Alliance nezlinde Berivan Aslan Sungur ile Yoga adı altında bir yoga okulu bulunmaktadır. Sertifikaları uluslarası geçerliliğe sahiptir.

 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; IFM (Institut Français de la Mode)’da Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Moda alanında hem sektör hem de eğitim ve danışmanlık deneyimi bulunmaktadır. Anatomi, fizyoloji, varoluş, felsefe, psikoloji, psikolojik astroloji alanları ile ilgilenmektedir.

 

Özellikle evlilik ve çocuklar alanlarındaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta; sıradan bir hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramakta ve bu gibi konularda çeşitli mecralarda yazılar yazmaktadır. 

www.berivanaslansungur.com

 

 

Berivan Aslan Sungur’un bakış açısı ile Yin Yoga

 

Yin Yoga, her yaşa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Uygulamanın özü, yoganın köklerine dayanır. Pozlarda uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Bedene esneklik kazandırır. Hem zihni hem de bedeni meditasyona hazırlar.

 

Berivan, kişiye pozlara ezbere girmeyi öğretmek yerine, birlikte pozları ve öğrencinin bedenini tanıyarak, anlayarak, her gün, kişinin o günkü hakikatini baz alarak uygulama yapmayı aktarmaya çalışmaktadır.  Yin Yoga’yı aktarış tarzı, alan dışında aldığı farklı eğitimler ve annelik, partner deneyimi ile seneler içerisinde evrilmiş ve özünde günümüz modern insanını kendine yaklaştırmaya niyet eden, şefkati ve farkındalığı odaklı bir uygulama halini almıştır.

 

Yin Yoga, modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar. Ruhu ile kopan bağını yeniden oluşturmasına, insanın kendine yaklaşmasına yardımcı olur. Bu anlamda günümüz insanı için yoga terapisi niteliğinde olabileceği söylenebilir. Diğer yandan fiziksel olarak da yang (dinamik, kasları güçlendirmeye odaklı) yoga uygulamasını ve tüm yang fiziksel aktiviteyi dengeler. Özellikle kalça, bel bölgesi, leğen kemiği, omurga ve bacaklardaki bağ dokularını hedef alır. Omurga sağlığı için çok faydalıdır.

 

 

Sorularınız için info@yinyogatr.com’dan eğitim koordinatörü Alev Şaşırt’a yazabilirsiniz veya aşağıdaki telefon numarasından kendisine ulaşabilirsiniz.

Eğitim Koordinatörü Alev Şaşırt 0542 201 70 78 

 

 

 

Designed by Asu Somer and made with in Amsterdam by SeRiF