Tao Vinyasa

 

Tao Vinyasa Yoga, Paul ve Suzee Grilley’nin geliştirdikleri, içerisinde yoganın yanı sıra Marshall Arts ve modern dans etkileri taşıyan yang yoga akışlarına Türkiye’de verilen addır.

 

Anatomik beden farklılıklarına saygıyı ve bedenin sesini dinleyerek içten gelen ritimde hareket etmeyi ön plana çıkaran tarzda, birbirinden farklı amaçlara hizmet eden 3 temel akış (Altın Tohum, Savaşçı ve Uçan Ejderha) uygulanır.

 

Akışlardan Savaşçı alt beden, Uçan Ejderha üst beden odaklıdır; Altın Tohum ise tüm bedendeki çi’yi uyandırmaya ve hissetmeye yöneliktir. Tekrarlanan akışlar esneklik, güç ve dengeyi geliştirir; kas dokuları ve dolaşım sistemi üzerinde çalışır. Uygulama bedene güç, canlılık ve zindelik getirir ve genelde akışların yang enerjisi, yin pozlar ile dengelenir.

 

Paul ve Suzee Grilley ana 3 akışa, daha sonradan ana akışların bir çeşit varyasyonları/kombinasyonları olan ”Yürüyen Fil“ ve “Yürüyen Ejderha“ akışlarını da eklemişlerdir.

 

Tüm bu akışlar, içerisinde bir koreografi bulunan, kendi içinde bir bütünlük içeren ve öğrenildikten sonra kolayca kendi kendine uygulanılabilen serilerdir. Tao Vinyasa, statik olarak pozlarda kalmayı tercih etmeyen, akışkanlığı ve bir hocanın sürekli yönlendirmesi yerine akışları içselleştirdikten sonra, kendi kendine pratik etmeyi, dansı, Marshall Arts’ı seven kişilerin sevebileceği türden bir yoga uygulamasıdır.

 

Bu akışları ilk 2008 senesinde Cihangir Yoga’da öğretmeye başladım. Paul Grilley’nin “Yang Yoga“ diye tanımladığı bu akışlara “Tao Vinyasa” adını, bu ders studyo programında yer alacağı zaman, Cihangir Yoga’nın o zamanki ortaklarından Zeynep Aksoy ile birlikte vermiştik. 2009’dan beri verdiğim tüm Yin Eğitimlerimin içinde bu akışlara da yer veriyorum. 2010 senesinde ise, sadece bu akışları detaylı bir şekilde öğrettiğim ilk eğitimi düzenledim.

 

Tao Vinyasa dersleri şu anda Türkiye’de çeşitli studyolarda öğretilmekte ya da birçok Yin Eğitiminin içerisinde, akışlar dengeleyici olarak kullanılmaktadır.

 

 

 

 

Designed by Asu Somer and made with in Amsterdam by SeRiF