yakin profil

 

Berivan Aslan Sungur Kimdir?

 

 

Berivan Aslan Sungur yoga ile 2000 senesinde üniversitede tanışmıştır. Üniversite yıllarında okulda ve okul dışında, yoga pratiklerine bir süre devam ettikten sonra; ilk yoga hocalık eğitimlerini Zeynep Aksoy ve David Cornwell'den Cihangir Yoga'nın ilk kurulduğu senelerde almıştır. 2006 senesinden itibaren farklı birçok hoca ile yin, vinyasa, jivamukti, shadow, dinamik yoga gibi birçok farklı yoga ekolünü yoğun bir şekilde hocalık eğitimleri, atölyeler ve dersler alarak deneyimleme ve uygulama fırsatı bulmuştur. Yoga asana dışında, pranayama, yoga anatomisi, felsefesi, meditasyon alanlarında çok çeşitli eğitimlere katılmıştır.

 


İlk Yin Yoga eğitimini Sarah Powers ile tamamlamıştır. 2007 yılında yin ve yang yoga, yoga anatomisi, pranayama ve meditasyon üzerine Paul ve Suzee Grilley ile birlikte çalışmaya başlamış; Grilley'lerin yogaya yaklaşımlarından etkilenerek, kendileri ile düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmiştir. Haziran 2011’de Paul ve Suzee Grilley’nin İstanbul’a gelmesinde aracı olmuş ve eğitimlerinde asistanlıklarını yapmıştır. 

 


Yogayı uygulayış ve aktarışında, Paul Grilley’nin insana kendi bedenini ve beden özgünlüklerini keşfettirerek, kişinin ihtiyaçlarına (fiziksel,duygusal, zihinsel, ruhsal) cevap veren yaklaşımını benimsemektedir. Bu yaklaşımda asanaları fiziksel olarak tariflemenin yanında, fonksiyonel tarifleme -neye hizmet ettiklerini anlayarak bu fonksiyonu kişisel bazda bulmayı araştırmak- yer almaktadır. Berivan, kişiye pozlara ezbere girmeyi öğretmek yerine, birlikte pozları ve öğrencinin bedenini tanıyarak, anlayarak, her gün, kişinin o günkü hakikatini baz alarak uygulama yapmayı aktarmaya çalışmaktadır.  Yin Yoga’yı aktarış tarzı, seneler içerisinde evrilmiş ve özünde günümüz modern insanını kendine yaklaştırmaya niyet eden bir uygulama halini almıştır.


 
Berivan yoga alanındaki çalışmalarını, psikoloji, fizyoterapi, anatomi gibi alanlardaki veri, araştırmalar ve bu alanlarda aldığı dersler ile desteklemektedir. Fizyoterapist ve osteopat Suat Dülger ve Özge Kayalar Dülger’den insan bedeni, işleyişi ve yoga alanına bu bilgilerin aktarılmasında, danışmanlık almaktadır. 12 senedir ustası olarak gördüğü, ''Öfkeden Sevgiye 3 Hakim Duygu'', ''7/24 Annelik, Var mısın Sevmeye'', ''Küresel Sistemde İnsan Kalmak'' kitaplarının yazarı psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak insana ve hayata genel yaklaşımını benimsemektedir. Bu yaklaşım yoga anlayışını ve yogayı aktarışını derinden etkilemektedir.  2017 Eylül ayından beri Dr. Erdoğan Çalak’ın terapistlere verdiği psikoloji formasyon programlarınave grup terapilerine katılmaktadır.

 


Yogayı -fiziksel bir pratiğin ötesinde- günümüz modern insanının kendi hakikatini ve büyük Hakikat’i anlaması için, bir yardımcı unsur olarak görmekte; yoga pratiğini ve felsefesini hayatın içine taşımaya çaba sarf etmektedir.

 


2007-2019 yılları arasında Cihangir Yoga’da hocalık yapmış olan Berivan Sungur, eğitim ve derslerinde Yin Yoga, Yoga Anatomisi, Yang Yoga (Tao Vinyasa), İşlevsel Yaklaşım ve Asana Analizleri, yoganın felsefesi ve hayatın içine entegre edilişi alanlarına odaklanmıştır. 2009 yılında Cihangir Yoga’da Türkiye’de ilk Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nı vermeye başlayarak, o gün bugün, bu alanda yüzlerce hoca yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır.

 

 

Uluslararası yoga eğitimleri onay kuruluşu olan Yoga Alliance nezlinde bir yoga okulu bulunmaktadır. Okulunun adı Berivan Aslan Sungur ile Yoga’dır ve verdiği eğitimler Yoga Alliance onaylıdır ve yurtdışında da tanınmaktadır. 2019 Haziran ayında verdiği eğitim programlarını genişleterek, Eylül ortası İstanbul Bomonti’de açılacak olan Advayta Bomonti çatısı altına taşımıştır. Yeni dönemde derslerini de bu çatı altında verecektir.

 

 
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; IFM (Institut Français de la Mode)’da Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Moda alanında hem sektör hem de eğitim ve danışmanlık deneyimi bulunmaktadır. Anatomi, fizyoloji, varoluş, felsefe, psikoloji, psikolojik astroloji alanlarına ilgi duymaktadır.

 

 

Evlidir, iki oğlu vardır. Özellikle evlilik ve çocuklar alanlarındaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta; sıradan bir hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramakta ve bu gibi konularda Yoga Journal Türkiye ve hthayat.haberturk.com gibi mecralarda yazılar yazmaktadır.

 

 

www.berivanaslansungur.com

Designed by Asu Somer and made with in Amsterdam by SeRiF